Blog 17/05/2024

Nalaženje ravnoteže: Sedenje i stajanje dok radimo od kuće (remote)

Written by Srdjan

U dobu remote rada, jedan od najvećih izazova sa kojima se radnici suočavaju jeste nalazenje ravnoteže između sedenja i stajanja. Pojava remote rada dovela je do brojnih rasprava o korisnosti i nedostacima sedećih i stajaćih radnih mesta. Ova tema ima za cilj da istraži razne aspekte ove tvrdnje, uključujući ergonomsku situaciju, produktivnost, zdravlje i lične preference. 

Ergonomska situacija: Važnost pravilnog sedenja i udobnost 

Ergonomska situacija ima ključnu ulogu u stvaranju zdrave radne sredine, bez obzira da li radite u kancelariji ili kući. Sedeći i stajaći radni prostori imaju svoje jedinstvene ergonomske razlike. Sedeći radni prostori zahtevaju podesive stolove i stolice da bi se osigurala pravilna postava, dok kod stajaćih stolova to nije slučaj, najbolje je imati prostirke protiv umora i ergonomske dodatke kako bi se sprečio stres i neudobnost. 

Produktivnost i fokus: Koje radi bolje? 

Na produktivnost i fokus može uticati da li sedite ili stojite dok radite na daljinu. Evo nekoliko primera koji ilustruju kako svaka opcija može da utiče na vaš rad: 

  • Sedenje 

Sedenje može biti korisno za zadatke koji zahtevaju duboku koncentraciju i fokus, kao što su pisanje izveštaja ili analiza podataka. Stabilnost i udobnost sedećeg položaja mogu vam pomoći da održite dosledan nivo fokusa tokom dužeg perioda. 

Sedenje takođe može biti korisno za zadatke koji uključuju detaljne i precizne pokrete, kao što su grafički dizajn ili kodiranje, jer omogućava finu motoričku kontrolu i tačnost. 

  • Stajanje 

Stajanje može biti korisno za zadatke koji zahtevaju kreativnost i razmišljanje, jer podstiče kretanje i može vam pomoći da održite nivo energije. Fizički čin stajanja može podstaći cirkulaciju i protok kiseonika do mozga, potencijalno poboljšavajući kreativno razmišljanje. 

Stajanje takođe može biti korisno za zadatke koji uključuju saradnju i komunikaciju, kao što su virtuelni sastanci ili sesije razmišljanja. Biti u stajećem položaju može promovisati osećaj otvorenosti i angažovanja sa drugima. 

Zdravstveni problemi: Prednosti i mane? 

Sedenje na duže vreme može biti povezano sa brojnim zdravstvenim problemima. Sa druge strane, stajanje tokom dužeg vremena može dovesti do umora, mišićnog stresa i cirkularnih problema. Nalaženje ravnoteže između ova dva može pomoći u smanjenju ovih rizika i poboljšanju opšteg zdravlja. 

Prednosti sedenja na poslu: 

  •  Udobnost i podrška za osobe sa fizičkim ograničenjima 
  •  Smanjen umor i poboljšan fokus na zadatke 
  •  Dostupne su ergonomske opcije stolice za bolje držanje i prevenciju povreda 

Mane sedenja na poslu: 

  •  Sedenje dovodi do zdravstvenih problema kao što su gojaznost i kardiovaskularni problemi 
  •  Loše držanje izaziva nelagodnost i naprezanje mišića 
  •  Smanjena cirkulacija u nogama i stopalima, povećava rizik od krvnih ugrušaka i kardiovaskularnih problema 

Prednosti stajanja na poslu: 

  •  Povećan nivo energije i produktivnost 
  •  Poboljšano držanje i smanjeno opterećenje mišića i zglobova 
  •  Promovisanje kretanja i aktivnosti tokom celog dana 

Mane stajanja na poslu: 

  •  Umor i nelagodnost u nogama, stopalima i donjem delu leđa 
  •  Ograničene mogućnosti ergonomske podrške 
  •  Veći rizik od problema sa cirkulacijom kao što su proširene vene 

Opšte smernice sugerišu da uključivanje redovnih pauza i naizmenično sedenje i stajanje tokom dana može biti od koristi za opšte zdravlje. 

Za sedenje, preporučuje se da prekinete produžene periode ustajanjem, istezanjem i kretanjem svakih 30 minuta do sat vremena. Stručnjaci predlažu da se pridržavate pravila “20-8-2”, koje podrazumeva sedenje 20 minuta, stajanje 8 minuta i kretanje 2 minuta kao smernicu za optimalnu produktivnost i zdravlje. 

Na slici ispod vidimo primer koji su položaji najbolji:

 

Prilagođavanje promenama: Prelazak između sedenja i stajanja 

Dok remote radnici pokušavaju da nađu perfektnu ravnotežu između sedenja i stajanja, i ako vec pravite promenu, ključno je da se prilagodite istoj kako vam najbolje odgovara jer male promene znaju ponekad da naprave gomilu dobrih rezultata. Ovaj prelazak može uključivati korišćenje podesivih stolova, pravljenje češćih pauza i bavljenjem fizičke aktivnosti tokom dana. 

Lične preference: Razumeti ono što je najbolje za vas 

Odluka da sedite ili stojite tokom remote rada zavisi od ličnih potreba. Eksperimentisanjem sa različitim konfiguracijama i pažnjom na to kako telo oseća i funkcioniše, radnici koji rade remote mogu naći idealnu ravnotežu između sedenja i stajanja. 

Zaključak  

Tekst naglašava kritičnu potrebu pojedinaca koji rade na daljinu od kuće da uspostave ravnotežu između sedenja i stajanja tokom svog radnog dana. Ova ravnoteža je neophodna jer obuhvata niz faktora kao što su ergonomija, produktivnost, zdravstveni aspekti i lične preferencije. Razumevanje ergonomije podrazumeva stvaranje radnog prostora koji je prilagođen da podržava pravilno držanje i udobnost, što može sprečiti naprezanje i nelagodnost. Nivoi produktivnosti se mogu poboljšati uključivanjem pokreta i varijacija između sedećih i stojećih položaja. Pažljivim odabirom prave kombinacije sedećih i stojećih radnih stanica koje zadovoljavaju ove različite aspekte, radnici na daljinu mogu uspostaviti radno okruženje koje promoviše i fizičko zdravlje i mentalno blagostanje. Ovaj uravnotežen pristup ne samo da podstiče zdraviju i dinamičniju radnu rutinu, već i podržava uspeh i dostignuća u nečijim profesionalnim potrebama.